כללי זהירות לקראת עונת הקניות

05/08/2020

‏2019–11–27

בימים אלו, מבצעי מכירות והנחות Black Friday , Cyber Monday ואחרים, קורצים ואטרקטיביים לכולנו.

מבצעים אלו מהווים כר נרחב להתגברות אפשרויות ההונאה והפישינג בייחוד לרוכשים אונליין, באינטרנט או באפליקציות הסלולריות השונות.

מה עושים התוקפים?

שלושת האופנים המרכזיים בהם פועלים התוקפים כנגדנו בתקופה זו הם:

  1. יוצרים אתרי קניות והודעות מייל/סמס מתחזים – אתרי אינטרנט זדוניים ו/או הודעות מייל/סמס פישינג המתחזים להיות לכאורה אתרים/ספקים לגיטימיים שכולנו מכירים או הודעות מחברים, עמותות צדקה, על מנת לשכנע אותנו למסור פרטי כרטיס אשראי או מידע פרטי או ללחוץ על לינק שיוביל לאתר אינטרנט זדוני.
  2. מיירטים עסקאות לא מאובטחות – אם המוכר באתר/חנות בהם רכשתם אינו משתמש בהצפנה, תוקף שמאזין לתעבורה יכול לקלוט את פרטי העסקה וביניהם פרטי אשראי, בנק, ת.ז. ועוד. אח"כ ישתמש בפרטים על מנת להתחזות אליכם ולגנוב כסף או לעשות פעולות בלתי חוקיות בשמכם.
  3. תוקפים טלפונים/טאבלטים/מחשבים פגיעים – אם לא נקטתם באמצעי הגנה מספיקים על הטלפון/המחשב, להגן מפני וירוסים ותוכנות זדוניות אחרות, יוכל התוקף להיכנס ולגנוב מידע פרטי (תמונות, מידע רפואי, מידע אישי) או להצפין את המחשב/טלפון ולדרוש כופר בתמורה או לפגוע בו באופן אחר.

איך נתגונן?

על מנת שנוכל כולנו לקנות בצורה בטוחה יותר, קיבצנו עבורכם 5 טיפים מרכזיים:

  1. עשו עסקים רק עם מוכרים/אתרים ידועים ובעלי מוניטין טוב ולא אצל ספקים חדשים לא מוכרים – לפני שתמסרו פרטי אשראי או פרטים אישיים, שימו לב למי בדיוק אתם מוסרים את הפרטים והאם הם מוכרים וידועים בשוק. מוכרים או חברות אשראי ותשלומים בעלי מוניטין צפויים להגן טוב יותר על המידע הפרטי והפיננסי שלכם.
  2. וודאו שאתם רוכשים באתר מאובטח והמידע שלכם מוצפן – שימו לב לכתובת האתר, שמתחילה ב- https ולא http ויש ציור קטן של מנעול סגור בתחילתה.
    לעתים יופיעו הכתובות הנכונות בצבע ירוק, אבל לא תמיד. לכן חשוב להסתכל טוב.
  1. הזהרו ממיילים המבקשים מכם מידע או מכילים קבצים או תמונות או לינקים – תוקפים עלולים לשלוח מיילים מתחזים הדורשים מכם לאשר עסקה שעשיתם או פרטי כרטיס אשראי או חשבון בנק שלכם או ללחוץ על לינק להחלפת סיסמה או לפתוח/להוריד קובץ. עסקים לגיטימיים לא דורשים פרטים ופעולות מסוג זה במייל.
  2. הגנו על הטלפון עם אנטי וירוס של יצרן מוכר
  3. הורידו אפליקציות רק מחנויות האפליקציות הרשמיות של גוגל/אפל 

באופן כללי, אנא היו זהירים וחשדניים יותר בתקופה זו והעדיפו שימוש  ב PayPal  ורק אם אי אפשר בכרטיס אשראי על פני מסירת פרטי חשבון בנק

מומלץ גם שתנחו את ילדיכם לנהוג בבטחה בשימוש בטלפונים סלולריים ומסירת פרטים ברשתות חברתיות ואתרי אינטרנט.

כך נוכל כולנו ליהנות מהתקופה וההנחות באופן בטוח יותר.

קניה נעימה 😊

 

קרא מסמך מצורף