מכתב מפרופ' ראובן כהן

29.1.2015
אל: חברי הסגל האקדמי בטכניון
הנדון: העברת שירות "אינטרנט ביתי טכניוני" לידי חברת בזק בינלאומי

מזה 15 שנים מספק הטכניון שירותי גלישה באינטרנט כ-ISP) Internet Service Provider) לבתיהם של חברי הסגל ששילמו על כך מתקציבי מחקר שאפשרו שירותים כאלו. הטכניון והאוניברסיטאות האחרות קיבלו את השרות הזה באמצעות המרכז לחישוב בין אוניברסיטאי (מחב"א). בגלל השינויים הטכנולוגיים הרבים שחלו בשנים האחרונות, ובגלל הצורך בקצבים הולכים ועולים ובתמיכה סביב השעון, הוחלט במחב"א שהמודל הנוכחי איננו יכול להמשיך ולפעול. אי לכך, חתמה מחב"א לפני כחצי שנה הסכם מסגרת עם חברת בזק בינלאומי לאספקת שירותי גלישה מבתיהם של חברי הסגל בטכניון וביתר האוניברסיטאות החברות במחב"א.

במסגרת הסכם זה, ספקית התשתיות תמשיך להיות חברת בזק באמצעות רשת ה-ADSL שלה, ואילו ספקית האינטרנט (ISP) תהיה חברת בזק בינלאומי ולא מחב"א/הטכניון כפי שהיה עד כה. האחריות הכוללת לשרות תינתן גם היא בידיה של חברת בזק בינלאומי.

המעבר מהמצב הנוכחי בו הטכניון הוא ה-ISP למצב בו בזק בינלאומי הוא ה-ISP יתבצע על ידי המשתמשים בהתאם לנוחיותם במהלך חודש פברואר 2015, וחייב להסתיים עד 28.2.2015.
החל מ-1.3.2015 לא יינתנו שירותי אינטרנט ISP ע"י אגף מחשוב ומערכות מידע בטכניון, ומי שלא ישלים את המעבר לבזק בינלאומי לא יוכל לגלוש מביתו.

ההתנהלות הכספית מול בזק בינלאומי תתבצע על ידי רשות המחקר כפי שהיה עד היום. מכתב אישי מפורט יישלח בימים אלו על ידי רשות המחקר אל כל אחד מחברי הסגל המקבל שירותים אלה כיום דרך אגף המחשוב. אם לא קיבלת מכתב כזה עד ה- 10.2.2015, עליך לפנות לריבי איתן ברשות המחקר (טל: 4230, דוא"ל   rivi@tx.technion.ac.il).

חברי סגל המקבלים שרות ISP מהטכניון אבל לא במימון מוסד הטכניון, או חברי סגל המקבלים שרותי אינטרנט מהטכניון ושרותי תשתית מבזק או הוט באופן עצמאי (ישנם מעט מאוד כאלה, בד"כ שבתוניסטים), צריכים לעבור לספק שירות (ISP) לפי בחירתם ובאופן עצמאי עד לתאריך היעד 1.3.2015. גישה לשירותי רשת הטכניון במצב זה תתאפשר לאחר התחברות ל-ISP חדש באמצעות שירות מחולל סיסמאות אשר ניתן לרכשו באתר אגף מחשוב ומערכות מידע בטכניון.

המעבר מ-ISP ישן (אגף המחשוב באמצעות מחב"א) ל- ISP חדש (בזק בינלאומי) דורש מכל משתמש לבצע מספר שינויים בנתב הביתי שלו. את השינויים הללו הנכם יכולים לעשות בכוחות עצמכם תוך שימוש במדריך שנמצא ב- http ://cis.technion.ac.il/home-router . כפי שמציין המדריך, לשם השלמת התהליך יהיה עליכם להכניס לנתב הביתי שם משתמש וסיסמה, אותם תקבלו במכתב האישי מרשות המחקר. במידה ותהיו זקוקים לסיוע, יעמוד לשירותכם מוקד טלפוני מיוחד לטכניון של חברת בזק בינלאומי, שמספרו  076-5555899. לקבלת התמיכה, יהיה עליכם להזדהות בפני מוקד התמיכה באמצעות ת"ז, חשבון ה-TX שלכם וקוד האימות: "הטכניון".

מחיר השרות שייגבה מחשבון המחקר שלכם ינוע בין 94 ל-123 ש"ח (לא כולל מע"מ) לחודש, בהתאם לרוחב הפס אותו ניתן לספק מעל התשתית הפיזית. מחיר זה כולל את מחיר התשתית (ADSL) ואת מחיר שירותי ה-ISP. להזכירכם, שעד כה נגבה מתקציב המחקר שלכם סכום של כ-96 ש"ח בכל חודש.

למרות מאמצינו לעשות את המעבר שקוף ככל האפשר, זהו שינוי תשתיתי, וייתכן שתהיינה מספר תקלות הקשורות לשירותים שהייתם רגילים להפעיל מביתכם. במידה וחוויתם תקלה כזו לאחר שהשלמתם בהצלחה את המעבר לבזק בינלאומי והצלחתם לגלוש לאתרים שונים באינטרנט, אנא דווחו למרכז התמיכה  http://5600.technion.ac.il  (שלוחת טלפון 5600). אפשר לפנות למרכז התמיכה גם בשאלות הקשורות למכתב זה, אולם מרכז התמיכה הטכניוני לא יכול לעזור בתהליך ההתחברות לרשת בזק בינלאומי.

הגישה למאגרי המידע של הטכניון, המאפשרים הורדת מאמרים החסומים לגלישה חופשית, אפשרית דרך שרת EzLibrary .  שרת זה מאפשר למעשה גישה מכל העולם למשאבי הספרייה, לאחר הזדהות פרטי חשבון ה- TX הטכניוני, אולם גולשים המגיעים מרשת בזק בינלאומי הטכניונית יוכלו להיכנס אליו ללא צורך בהזדהות. יש לציין שמתוך הקמפוס עצמו אין בד"כ צורך לעבור דרך שרת זה ומאמרים חסומים מופיעים (בד"כ) כזמינים. למידע נוסף, כנסו ל- http://library.technion.ac.il/goto/bezeqint.asp

 

בברכה,
פרופ' ראובן כהן,
סגן המשנה לנשיא למחשוב ומערכות מידע

עודכן: 16/02/2015 , 09:13