שימוש בטוח במכשירים ניידים

שימוש בטוח במכשירים ניידים (Smartphones)

מדריך זה מתאר את אמצעי הבטיחות שיש לנקוט בעת שימוש במכשירים ניידים (לדוגמא: טלפונים חכמים, טאבלטים, מחשבים ניידים ועוד). על מנת שמידע רגיש לא ייחשף לגורמים לא מורשים ולא יילך לאיבוד, וכדי לצמצם את הסיכון בחדירת וירוסים ותוכנות זדוניות שונות.

  

כללים לשימוש בטוח:

 • סיסמא מגנה על המכשיר שלך:ביטחון פיזי הוא אחת מהדאגות הגדולות של המכשירים הניידים, שבקלות יכולים ללכת לאיבוד או להגיע לידיהם של זרים. במידה שמכשירך אבד, הסיסמא תהיה הדבר היחיד שימנע מאדם זר לקרוא את הודעות הדוא"ל שלך או לצפות במידע אישי אחר. הקפד לבחור בסיסמא חזקה - למרות הקושי להקליד במכשיר הקטן, כדאי שהסיסמא תהיה קשה לניחוש ותכיל אותיות קטנות וגדולות, מספרים וסימנים.
 • התקן אפליקציות של אנטי-וירוס:
  מכשירים ניידים יכולים להיפגע על ידי תוכנות זדוניות בדיוק כמו מחשבים נייחים ו/או ניידים. לכן, מומלץ להשתמש בתוכנות אנטי וירוס עדכניות ומתעדכנות על בסיס קבוע.
 • התמודדות עם גניבה או אובדן של המכשיר:
  במקרים רבים ניתן לנטרל את המכשיר מרחוק וכך למנוע מהדואר האלקטרוני או ממידע רגיש אחר להיות חשוף. היום קיימים בשוק מגוון פתרונות המתאימים ליצרנים שונים. מומלץ לבדוק מהן האפשרויות הפתוחות בפניך ולהשתמש בהן במידת הצורך.
 • שימוש במנגנוני הצפנה:
  לסיסמא או לחשבון המשתמש שלך אסור לעבור בצורה לא מוצפנת בתעבורת הרשת האלחוטית. ניתן לחדור לתעבורת הרשת האלחוטית בקלות, לכן כל מידע רגיש, במיוחד פרטי התחברות, צריכים להיות מוצפנים תמיד. כמו כן, יש לבדוק פתרונות המצפינים את תוכן הקבצים המאוחסנים במכשירך. גם אם גורם עוין ישתלט על מכשירך, המידע שהוא ייחשף אליו לא יהיה בעל ערך עבורו.
 • בטל אפליקציות או שירותים שאינך זקוק להם:הגבלת המכשיר לשירותים ואפליקציות מסוימים בלבד מעלה את רמת הבטיחות. בנוסף, לא תצטרך לבצע עדכוני בטיחות לאפליקציות שאינך משתמש בהן,  ואפילו תחסוך משאבים, כמו סוללה. יישומי Bluetooth ו- Infrared הם שתי דוגמאות ליישומים שיכולים לפתוח גישה לא רצויה אל המכשיר שלך , במידה שאינם מוגדרים כהלכה.
 • בצע גיבוי למידע שלך באופן שוטף: 

  וודא שאתה מגבה כל מידע חשוב שנמצא במכשיר שלך למקרה שהמכשיר הנייד שלך יאבד או יינזק. היום קיימים פתרונות גיבוי מרובים המאפשרים לגבות את המידע מהמכשיר הנייד ללא תלות במיקום שלך.

 • אם ברצונך להיפטר מהמכשיר, הקפד לנקוט באמצעי בטיחות:
  כאשר החלטת להיפטר מהמכשיר וודא שמחקת את כל המידע הרגיש שנמצא בו. אי מחיקה של מידע מהמכשיר שנזרק, עלול לגרום לחשיפת מידע אישי ו/או עסקי ע"י גורמים לא מורשים ולגרום לנזקים.
 • עדכוני מערכת הפעלה ויישומים: 

  על מנת למזער איומי בטיחות, עליך להתקין עדכונים ותיקונים למערכות ההפעלה של המכשיר הנייד ו/או עדכונים ליישומים המותקנים במכשיר שלך. מערכות הפעלה ו/או יישומים לא מעודכנים מכילים חשיפות אבטחה ידועות המאפשרות לגורמים עוינים לבצע פעולות שונות על מכשירך, כולל השתלטות מלאה.

 • פריצה של המכשירים: 

  התעסקות עם הגדרת האבטחה של היצרן עלולה לפגוע ברמת האבטחה של מכשירך.

 • הורדת האפליקציות: 

  ישנן אפליקציות שיכולות להזיק למכשיר הנייד שלך, בין אם הן מכילות וירוסים או מתקשרות עם אתרים זדוניים שיכולים להגיע למידע האישי שלך. על מנת להגן על עצמך ועל המכשיר שלך, בצע חיפוש על האפליקציה שברצונך להוריד, על מנת ללמוד עליה ולקרוא את תגובות המשתמשים. בנוסף וודא שאתה מוריד את האפליקציות ממקור אמין.