גלישה בטוחה

האינטרנט הוא עולם עצום של מידע, תכנים וחברים חדשים. עם זאת, ברשת האינטרנט טמונות גם סכנות רבות. כאן תמצאו מספר המלצות כלליות שיסייעו בידכם להגן על עצמכם, מחשב שלכם והמידע האישי שלכם בעת הגלישה ברשת.

  1. היו חשדנים. לא כל מי שמציע לכם חברות ברשתות חברתיות או משוחח איתכם בצ'ט ובתוכנות מסרים מידיים, הוא אכן חבר. היזהרו במידע שאתם מוסרים ורמת החשיפה שאתם מאפשרים. מומלץ שלא לציין שם משפחה, כתובת, טלפון, שם יחידת המילואים שלכם או כל מידע אישי אחר בפרופיל הוירטואלי שלכם.
  2. השתמשו בסיסמאות חזקות. סיסמא המורכבת משמכם, תאריך הלידה שלכם או מספר הטלפון שלכם היא סיסמא פשוטה מידי. הקפידו ליצור סיסמאות המורכבות מאותיות ומספרים שאינם עוקבים. אם אפשר, שלבו גם סימנים מיוחדים (כגון $ או *) בסיסמא שבחרתם.
  3. שמרו סיסמאות במקומות בטוחים. לעולם אל תמסרו סיסמאות בדוא"ל . אל תשמרו על פתק מודבק על מסך מחשב, תחתית של מקלדת או בקובץ המרכז את כל הסיסמאות במחשב או בטלפון נייד. מקומות אלו ידועים לתוקף ואלו המקומות הראשונים שהוא יחפש בהן.
  4. היזהרו מלפתוח דוא"ל ממישהו שאתם לא מכירים. הודעות אלו עלולות להיות חלק מפעולות הונאה של דיוג ושל תוכנות ריגול. יש ללחוץ על קישור רק בהודעות דוא"ל שבהן אתם נותנים אמון.
  5. נקטו זהירות בעת פתיחת קבצים שאתם מקבלים או קבצים המצורפים לדואר אלקטרוני. הפצת קבצים נגועים הוא המקור העיקרי להידבקות בווירוס. קבצים שהתקבלו יש לסרוק לפני הפתיחה באמצעות תוכנת אנטי וירוס.
  6. השתמשו בתוכנות אנטי וירוס אמינות ומעודכנות. אם החלטתם לרכוש תוכנת אנטי וירוס, תעשו זאת מגורם מוכר ומהימן. השתמשו בתוכנת חומת אש, חוסם חלונות קופצים והקפידו להתקין את כל עדכוני האבטחה של מערכת ההפעלה ושל הדפדפן בו אתם משתמשים.
  7. באינטרנט אין מתנות. אל תתקינו כל דבר שמוצע בחלון פרסומת קופץ. בדרך כלל זו תוכנת ריגול שמטרתה לגנוב פרטים כמו סיסמאות, פרטי אשראי, מידע אישי ועוד.
  8. היזהרו בגלישה לאתרים מפוקפקים ולא מוכרים. גלישה לאתרים אלו חושפת את המחשב לווירוסים ותוכנות ריגול למיניהן.
  9. עסקאות באינטרנט יש לבצע רק באתרים מאובטחים ומהימנים. אם האתר אינו מוכר, רצוי להיזהר ולא לשלב בו מידע אישי או רגיש. אל תתפתו למסור את מספר כרטיס האשראי שלכם ברשת. שימו לב לאתרי קניות מקוונים: אם הדף אינו מאובטח (כלומר, הכתובת של האתר לא HTTPS אלא HTTP), אל תבצעו בו רכישות.

היזהרו בהעלאת מידע אישי/פרטי לאתרים חברתיים. מידע שהועלה חשוף בפני כל ולא ניתן להסירו.