שירותי מחשוב ענן

מחשוב ענן הוא שירותי מחשוב הניתנים למשתמש באמצעות חברה חיצונית. המשתמש שוכר שירותי מחשוב כשירות מחברות שמעמידות כוח מחשוב ואחסון מרכזי שהגישה אליו היא מרחוק דרך האינטרט.
השימוש בענן המחשוב מאפשר למשתמש שליטה וויסות של עוצמת המחשוב הנדרשת, כך שבעיתות עומס ניתן לשכור כוח מחשוב גבוה יותר ובעתות רגיעה להקטין את ההוצאה.

יחידת מחשוב הענן  במרכז המחשבים הבין אוניברסיטאי (מחב"א) יצרה מנגנון המאפשר תשלום עבור שירותי מחשוב הענן באמצעות העברת תקציב מחקר. התשלום מבוצע מראש בהעברה תקציבית למחב"א.

ספקי שירותי הענן הנמצאים במנגנון תשלום זה הינם:

תמחור

תמחור שירותי המחשוב מורכב בעיקר משלושה גורמים:

1. מחיר זמן השימוש ביחידת המחשב הוירטואלית.
2. מחיר שטח האחסון.
3. מחיר תעבורת המידע בין הדיסק המקומי לבין שטח האחסון בענן.

הבהרות:

1. בהפעלת יחידת המחשב הוירטואלית מתקבל מספר IP בו ניתן להתחבר אל היחידה. יחידת המחשב היא שרת עם דיסק מקומי, מעבדים, זכרון ומערכת הפעלה על פי בחירת המשתמש בעת הרכישה. התשלום הוא על הזמן בו המחשב פועל. כדי להקטין את התשלום, מומלץ להפסיק את פעולת המחשב הוירטואלי כאשר לא משתמשים בו.

2. שטח האחסון של המחשב הוירטואלי נרכש בנפרד. ניתן לרכוש כל גודל שטח רצוי, והמידע בשטח האחסון נשמר כל עוד משלמים עבור שטח האחסון. שטח האחסון משוייך למחשב הוירטואלי. כאשר מפסיקים את פעולת המחשב הוירטואלי, שטח האחסון נשמר, וניתן לשייך אותו גם למחשב וירטואלי אחר.

3. ניתן לראות במחירוני החברות השונות תעריף תשלום עבור תעבורת מידע. התשלום מחושב על תעבורת מידע בין המחשב המקומי ושטח האחסון הוירטואלי. כדי להקטין את התשלום מומלץ לבצע ניתוח מידע על המחשב הוירטואלי. תעבורה בין שטחי אחסון וירטואלים שונים אצל אותו ספק שירות היא ללא תשלום.

 

לחברות השונות יש מחשבי תמחור בהם ניתן להשתמש כדי ללמוד על מחירי שרותי הענן. ניתן לבחור את המשאבים הרצויים ולצפות במחיר השימוש הצפוי.

להלן הלינקים למחשבי התמחור בחברות אמאזון, גוגל ומיקרוסופט :

העברת התקציב המינימאלית לתחילת עבודה היא $500, והיא מועברת ליחידת מחשוב הענן במרכז המחשבים הבין אוניברסיטאי (מחב"א). בשלב הראשון, התקציב משוייך לספק אחד מבין שלוש החברות. במהלך השימוש ניתן לבקש להעביר את יתרת התקציב לשימוש בשירותי המחשוב של חברה אחרת. פרטים נוספים אודות שירותי ענן דרך מחב"א ניתן למצוא בקישור: https://www.iucc.ac.il/he/infrastructuretechnologies/cloud-services/


המלצות

1. לפני הפסקת פעולת המחשב הוירטואלי יש להעתיק את כל המידע המקומי לשטח האחסון הוירטואלי. כך המידע יישמר וניתן יהיה להשתמש בו בכל מחשב וירטואלי נבחר. תעבורת מידע פנימית היא ללא תשלום.

2. התשלום עבור זמן פעולת המחשב הוירטואלי הוא פונקציה של חוזק המחשב הנבחר (סוג מעבד ומספר הליבות) וכמות הזכרון שלו. כדי לעבוד באופן יעיל, כדאי לחלק את זמן העבודה עם המחשב הוירטואלי לשני מצבים: מצב בדיקות והעברת מידע ומצב חישובים. עבור המצב הראשון יש לבחור מחשב וירטואלי מינימאלי ובו לבצע את העברת המידע לשטח האחסון, התקנת תוכנות, בדיקות וניתוח מידע לאחר הרצה. לצורך בצוע חישובים יש להפסיק את פעולת המחשב הוירטואלי המינימאלי ולבחור מחשב וירטואלי חזק המתאים לצרכי החישובים, ולבצע עליו רק את החישובים הכבדים. יש להפסיק את פעולת המחשב הוירטואלי החזק בסיום החישובים (כדי להפסיק את התשלום).

3. ניתן לבחור למחשב הוירטואלי מערכת הפעלה זהה בגרסתה למערכת במחשב בו נמצאות התוכנות אותן רוצים להריץ. במקרה כזה ניתן להעתיק את התוכנות המקומפלות כמו שהן למחשב הוירטואלי ולהריץ אותן שם. זה חוסך קומפילציה מחדש של תוכנות.

4. בכל הורדה והעלאה מחדש של המחשב הוירטואלי הוא יקבל מספר IP חדש. כאשר המחשב הוא לשימוש מספר משתמשים, מומלץ לבחור מספר IP קבוע. בחירה זו מבוצעת באמצעות תפריט בחירת המחשב הוירטואלי, ויש לו עלות.

5. בשירותי הענן של אמאזון ניתן לקבל שרת מינימאלי לצורך התנסות ל-12 חודשים בחינם. הכניסה לשירות הוא בלינק. קבלת השירות מותנית ברישום אישי והזנת מספר כרטיס אשראי. בשימוש מעבר למה שהוקצה בחינם יבוצע אוטומאטית חיוב מכרטיס האשראי.

6. בשירותי הענן של חברת Softlayer מקבוצת IBM ניתן לקבל שרת וירטואלי חינם למשך 30 יום בלינק. קבלת השירות מותנית ברישום אישי והזנת מספר כרטיס אשראי. בשימוש מעבר ל-30 יום יבוצע אוטומאטית חיוב מכרטיס האשראי.
7. בשירותי הענן Azure של חברת מיקרוסופט ניתן לקבל שירותי מיחשוב וירטואלי מכל סוג בחינם עד לסכום של $500 למשך חודש.
ההרשמה היא תחת הסעיף Azure Pass Code בדף https://azure4research.org/.
חברת מיקרוסופט נותנת מלגות לשימוש חופשי במשאבי מחשוב ענן למחקרים אקדמים נבחרים. ניתן לקבל על כך פרטים נוספים ולהגיש הצעת מחקר בכניסה לאתר
https://www.microsoft.com/en-us/research/academic-program/microsoft-azure-for-research/.


פתיחת חשבון

כדי לפתוח חשבון חדש או להוסיף תקציב לחשבון קיים, יש למלא את הפרטים בדף https://www.iucc.ac.il/en/cloud-form/.

לקבלת עזרה בשימוש בשירותי הענן ניתן לפנות בדוא"ל לקבוצת התמיכה במחשוב ענן .

בנושאי תמיכה הקשורים לשירותי ענן או בנושאי העברת תשלום, ניתן לפנות למחב"א בכתובת CloudSupport@iucc.ac.il